I u mom gradu Vukovar svijetli

Hrvatski je sabor datum  18. studeni  proglasio Danom sjećanja na Vukovar - kao spomen dan na tragediju branitelja i stanovnika koji su pružili herojski otpor tijekom bitke za grad u Domovinskom ratu od ljeta do jeseni 1991. godine. Poštujući Vukovar, sjećamo se borbe za neovisnu Republiku Hrvatsku.Hrvatski je sabor datum  18. studeni  proglasio Danom sjećanja na Vukovar - kao spomen dan na tragediju branitelja i stanovnika koji su pružili herojski otpor tijekom bitke za grad u Domovinskom ratu od ljeta do jeseni 1991. godine. Poštujući Vukovar, sjećamo se borbe za neovisnu Republiku Hrvatsku.

Početak oružanog napada na područje Vukovara zbio se 2. svibnja 1991. godine kada je u Borovu Selu pokraj Vukovara ubijeno 12 hrvatskih policajaca.

Napad na Vukovar započeo je 24. kolovoza 1991. godine i od tada je grad tri mjeseca bio u potpunom okruženju brojčano nadmoćnih srpskih pobunjenika i pripadnika Jugoslavenske narodne armije iz Srbije, bivajući danonoćno pod paljbom s kopna i zraka.

Dana 18. studenoga 1991. grad je vojno okupiran nakon junačkog otpora sa slabim naoružanjem, bez dosta hrane i lijekova te puta kojim bi se branitelji i stanovnici mogli spasiti.

Jedan od brojnih vukovarskih heroja, novinar Siniša Glavašević, koji je ostao u gradu do same okupacije, usprkos opravdanom strahu da će ga neprijatelj ubiti ako ga zarobi, je svakodnevno putem radija izvještavao o događanjima u gradu.

Iako više nije među nama, herojstvo Vukovara ostaje u njegovim riječima i stihovima upućenima voljenom gradu:

„Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom? Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka?“

Učenici naše škole su danas odali počast svim znanim i neznanim braniteljima Vukovara čija je hrabrost temelj naše slobodne domovine.

objavio: Sanja Brajko   datum: 17. 11. 2017.

« Travanj 2024 »